Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Matki Bożej Szkaplerznej i Św.Michała Archanioła
Parafia Ujkowice
Kartki z historii parafii
11 listopada 1945 roku zostali pomordowani w Ujkowicach:
-
Jan Inglot
-
Józef Kot
-
Józef Hamryszczak
-
Katarzyna Lewicka
-
Jerzy Zalasiński
-
Stefania Ryzner
-
Szczepan Ryzner
-
Marcin Ryzner
-
Szczepan Sanocki
10.Wojciech Materlak
11 Henryk Baran
12. Rozalia Bojko
13. osoba nieznana
Rodziny chcą ich uczcić Mszą św. w 75 rocznicę i upamiętnić tablicą na cmentarzu. Proszą o włączenie się w tę uroczystość. Proszą także o kontakt z parafią / ksjs@vp.pl / lub p. Sołtysem , gdyby ktoś posiadał jakieś wiadomości , spisane świadectwa, czy zdjęcia.
W archiwum parafialnym jest zdjęcie mojego rocznika , który podczas wycieczki z Seminarium odwiedził Ujkowice 14 lutego 1974 r.
Starsi rozpoznają ówczesnego ks. proboszcza Bajdę i obok niego ks. dr. Rykałę , ojca duchownego , późniejszego wicerektora Seminarium i proboszcza w Orzechowcach.
Z bardziej znanych postaci (stoi tuż za ks. Rykałą) ks. Zbigniew Suchy - redaktor Niedzieli przemyskiej i Ks. biskup diecezji charkowsko - zaporoskiej Marian Buczek , wówczas kleryk diec. lubaczowskiej (na prawo od ks. Rykały). Dalej na prawi ks. Gwizdak - proboszcz z Orłów.
Na zdjęciu nie ma alumnów, którzy jak i ja służyli w wojsku - Brzeg 1973/75.
a także tych którzy jak np. ks. Abp. Szal odbywali służbę w Bartoszycach 1972/74, a byli święceni w 1979 r.
Z kroniki parafialnej
To notatka ks. Proboszcza Błachuty o wizycie w naszej parafii ks. Adama Sapiechy pochodzącego z Krasiczyna- późniejszego kardynała.
dla ułatwienia w czytaniu kartki z Kroniki parafialnej zamieszczam poniżej tekst drukowany:
Dnia 28 września odwiedziliśmy Ujkowice.
Ks. Sapiecha
Jadwiga Sapieżyna /księżna- mama księdza/.
Dnia 19 października " przyszły literat" parę najmilszych i korzystnych godzin tu spędził.
ks. Jan / nazwisko nieczytelne/
i jego Towarzysz ks. A. Trznadel
Dnia 29 września 1896 jako w Dzień św. Michała, patrona Kościoła i parafii odbyło się w kościele tutejszym uroczyste nabożeństowo, które celeborwał Ksiądz Adam Książę Sapiecha, syn Kolatora. Kazanie wypowiedział Ks. doktor Wais , profesor filozofii w Seminarium przemyskim. Inni Księża, prócz powyższych tutaj podpisanych , pomagali Proboszczowi w słuchaniu Spowiedzi , za co ich gospodarz wynagrodził zajmującym opowiadaniem o niedawno odbytych w Ujkowicach manewrach.
Ks. Józef / nazwisko nieznane/
ks. dr. Antoni Trznadel
Celebrans X. Sapiecha
X. Dr. Wais
Dla podkreślenia ważności wydarzenia notatki o postaciach.
Adam Stefan Stanisław Bonifacy Józef Sapieha herbu Lis (ur. 14 maja 1867 w Krasiczynie, zm. 23 lipca 1951 w Krakowie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny krakowski w latach 1911–1951 (od 1926 arcybiskup metropolita), kardynał prezbiter od 1946, senator I kadencji w II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1922–1923. Przez historyków uznawany za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Nazywany Księciem Niezłomnym. /więcej w internecie w wikipedii pod hasłem Adam Stefan Sapiecha/.
Kazimierz Wais (ur. 6 lutego 1865 w Klimkówce, zm. 9 lipca 1934 tamże) – teolog, doktor filozofii, psycholog, prałat domowy Ojca św.
Urodził się 6 litego 1865 w Klimkówce. Był synem Floriana (cieśli). W 1885 ukończył C. K. Gimnazjum w Jaśle[1].
Kształcił się w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Sakrament święceń kapłańskich otrzymał w 1889. Był wikarym w Gorlicach, Łańcucie, następnie wikarym katedralnym w Przemyślu. Studiował w Instytucie Teologicznym w Przemyślu i na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. O 1895 do 1909 był profesorem Teologicznego Zakładu Naukowego w Przemyślu. Od 1909 do 1929 profesor zwyczajny filozofii chrześcijańskiej i teologii fundamentalnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Lwowskiej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Dwukrotnie dziekan Wydziału Teologicznego i czterokrotnie prodziekan. Rektor Uniwersytetu Lwowskiego w roku akademickim 1917/1918. Następnie rektor Lwowskiego Seminarium Duchownego 1918/1919
Pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego (1924–1927). Honorowy profesor Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, honorowy radca Przemyskiej Kurii Biskupiej.
Zmarł 9 lipca 1934 w Klimkówce[2]. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Autor wielu podręczników filozofii.